Medikal Manikür

“Hızla Elde Edilen Sağlıklı Manikür, Sağlıklı Tırnaklar…”

 

MEDİKAL MANİKÜR NEDİR?

Medikal manikür, klasik yöntemin aksine su kullanılmadan yapılan bir manikür yöntemidir. Tırnaklara kuru bir uygulama yapılması neticesinde “kuru manikür” olarak da adlandırılır. Bu yöntemde tırnak etlerinin su içinde yumuşatılmasına ihtiyaç duyulmaz. Bundan dolayı manikür işlemi çok daha hızlı bir şekilde uygulanarak kişilere vakit kazandırır. Kuru manikür; tırnak ve tırnak etlerinin ihtiyaç duyduğu bakımı daha kısa sürede sağlar. 

 

KLASİK YÖNTEM (SULU MANİKÜR) VE MEDİKAL (KURU) MANİKÜR ARASINDAKİ FARKLAR

Günümüzde yaygın olarak kullanılan iki manikür yöntemi vardır: Bunlardan biri -ki kuaför ve güzellik salonlarındaki en yaygın yöntem- sulu manikür, diğeri ise medikal yani kuru manikürdür. Sulu manikür, eskiden beri yaygın kullanılan yöntemdir; fakat medikal manikür yönteminden sonra sulu manikürü yavaş yavaş eskiyen bir işlem olarak görmek mümkündür. Medikal(kuru) manikür, diğer sulu manikür yöntemine göre çok daha pratik olmasıyla artık birçok kişinin tercih ettiği yöntemler arasındadır. İşin pratik noktası ise bu yöntemde sulu manikürdeki gibi tırnak etlerinin suda bekleterek yumuşaması için vakit kaybedilmemesidir. Alanında uzman kişilerce uygulanması tavsiye edilen medikal manikür sayesinde tırnaklar hem estetik bir görünüme kavuşur hem de tırnakların çatlak, pürüz gibi kusurların giderilmesi sağlanır.

 

MEDİKAL MANİKÜR NASIL UYGULANIR?

Medikal manikür için özel freze uçları bulunan elektrikli törpü sistemi kullanılır. Elektrikli törpünün dönen ucu sayesinde tırnak, ölü etlerinin kolayca arındırılır. Bu uygulamada uzmanlar, tırnakları su içerisinde bekletmediği için direkt olarak uygulamaya başlayabilirler. Medikal manikür işlemi mutlaka alanında deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Uygulama aşamaları aşağıdaki gibidir:

  • İlk olarak uygulamayı tatbik edecek uzman tarafından kütiküller, tırnak şekline göre kronk ile itilir. Böylece hem tırnak boyunun daha uzun görünür hem de kalıcı oje gibi işlemler için de gereken alan kusursuz olarak oluşturur.
  • Kütiküller itildikten sonraki aşamada, elektrikli törpünün sivri freze ucuyla manikür işlemine başlanır. Tırnağın dip kısmında ve her iki yanında yer alan tırnak etleri kibarca temizlenir.
  • Elektrikli törpünün sivri freze ucuyla uygulanan işlem bittikten sonra ise top şeklindeki freze ucuyla temizleme işlemi devam edilir.
  • İşlem bittikten sonra eğer gerek kalınırsa tırnak etleri, yan taraftan başlanarak çok ince bir şekilde kesilir.
  • Kesme işleminden ötürü tırnakta minik pürüzler oluştuysa, tırnağa yeniden freze ucuyla uygulama yapılır.
  • Son aşamada ise isteğe bağlı olarak silikon freze ucuyla tırnak parlatılır ve medikal manikür işlemi tamamlanır.