Dudak Renklendirme

“Her zaman canlı ve dolgun dudaklar için ruja ihtiyacınız yok!”

Dudak rengi, yaş ilerledikçe canlılığını kaybetmeye başlar. Özellikle 20’li yaşlardan itibaren dudakların yavaş yavaş solmaya başladığını söylemek mümkündür. Zamanın getirisi olan bu solma problemini ince ve dolgun olmayan dudaklı kişiler daha kısa sürede yaşarlar. Dolgun ve belirgin hatlara sahip dudağı olan kişiler ise bu solma süreciyle daha geç karşılaşırlar. Bu tür sorunları çözmek veya daha dolgun ve canlı dudaklara kavuşmak isteyenler dudak renklendirme işlemiyle istedikleri görünüme kolaylıkla ulaşabilirler.

 

Dudak Renklendirme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Dudak renklendirme, dudakların daha belirgin, canlı ve dolgun görünmesine yarar. Dudak renklendirme işlemi, uzmanlar tarafından kalıcı makyaj tekniği kullanılarak yapılır. İşlemi yaptıracak kişinin dudak biçimi ve yüz şekli analiz edilir ve bu doğrultuda uygulanacak yöntem belirlenir. Bu yöntemler dudak kontürü, dudak içi ve dudağın tamamı ve gölgeli  dudak renklendirme olmak üzere 4 farklı şekildedir.

  • İnce dudaklı kişiler genellikle kalıcı dudak kontürü yöntemini tercih ederler. Bu yöntem, dudak çevresine dudak içi rengine uygun rengin işlenmesidir. Bu yöntem sayesinde dudak çevresi daha belirgin hale geldiğinden daha kalın ve dolgun bir görünüm sağlanır. 
  • Dudaklarının daha canlı ve dolgun görünmesini isteyen kişiler, dudak içi renklendirme yöntemini tercih ederler. Dudak içi renklendirmede dudaklara, dudak çevresi dışına çıkmadan renklendirme yapılır. Bu yöntemde dudak renklendirme için kişi istediği rengi seçebilir. 
  • Uygulanan diğer bir yöntem ise tam dudak renklendirme işlemidir. Bu yöntemde hem dudak çevresi hem de dudak içine kalıcı dudak renklendirme işlemi uygulanır. Bu sayede dudaklar kalınlaştırılır ve renklendirilir. Daha büyük, canlı ve genç dudaklara sahip olunur. 
  • Dolgun ve parlak dudaklara doğal bir görünüm ile sahip olmak isteyenler için uygulanan bir diğer işlem de gölgeli dudak renklendirmedir. Bu yöntemde dudağa ışıltılı görünüm kazandırmak adına farklı tonlarda birkaç renk uygulanır. Işıltı sayesinde dudaklar daha dolgun, sağlıklı ve canlı görünür. Ayrıca ruj kullanmamak adına dudak renklendirme işlemi yaptırmak isteyenler için en ideal yöntemdir.
  • Uygulanacak yöntem belirlendikten sonra, uzmanımız tarafından kişinin doğal dudak rengi belirlenir. kişi, uygulanacak tedavi yöntemine göre farklı renkler arasından da tercih yapabilir. Uzmanımızla ile birlikte hareket ederek doğal dudak rengi mi yoksa kişisel olarak istediği farklı bir rengi mi tercih edileceğine karar verilmelidir.
  • Dudak renklendirme renkleri belirlendikten sonra uygulama başlanır. Önce dudak bölgesi anestezik kremlerle uyuşturulur. Bu sayede işlem sırasında acı hissedilmeyecektir. Sonrasında ise pigmentli iğneler, dudak yapısına ve biçimine göre cildin 0.3-0.5 milimetre altına enjekte edilir. Dudak renklendirme işlemi çoğu zaman 2 saatte tamamlanır; ancak uygulama yapılan kişinin işleme verdiği reaksiyona göre bu süre uzayabilir veya kısabilir.

 

Dudak Renklendirme İşlemi Ne kadar Kalıcıdır?

Dudak renklendirme uygulamasının ne kadar kalıcı olduğu en merak edilen soruların başında yer alır. Dudak renklendirmeişleminin kalıcılığı, ömür boyu değildir. Dudak renklendirmede boya pigmentleri cildin üst tabakasına yerleştirildiği için ortalama 2-3 yıl kalıcılığını sürdürebilir. Bu süre dudak bakımına ve cilt tipine göre değişkenlik gösterebilir.

 

Dudak Renklendirme İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudak renklendirme işlemi oldukça kolay ve kısa süren bir uygulamadır. Fakat sonrasında bakımına oldukça dikkat etmek ve zaman ayırmak gerekir. Dudak renklendirme sonrası ilk 1-2 saat içerisinde dudaklarda hassasiyet, şişlik ve kızarıklık yaşanma ihtimali yüksektir. Fakat bu belirtiler son derece normaldir ve ilerleyen saatlerde azalma yaşanır. Aksi takdirde mutlaka uzman ile görüşülmelidir.

İlk 24 saat içerisinde dudaklara su ve yiyecek değdirilmemesi gerektir. Bu yüzden yemek yerken çok dikkatli olunmalıdır. Bu kritik sürede herhangi bir alerjik reaksiyon durumu yaşanırsa mutlaka uzman ile iletişime geçilmelidir.

Dudak renklendirme sonrası dudak bakım kremi kullanmak gerekebilir. Bu doğrultuda uzman tavsiyelerine uyarak süreç yönetimi sağlanmalıdır.

Kalıcı dudak renklendirme sonrasında bir süre boyunca ruj sürülmemelidir. Sürüldüğü takdirde de kullanılan rujun güvenilir ve kaliteli bir makyaj markası olmasına dikkat edilmelidir. 

Uygulama sonrasında ortalama 3-4 hafta sonra tekrar muayene olmak gerekir. Dudakların geldiği durum, boyanın ciltle uyumu ve deri altının pigmentlere verdiği tepki kontrol edilir.